Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna znana jest w naszym kraju już od 1993 roku. Na czym tak naprawdę polega terapia i co ma na celu?

Na czym polega terapia sensoryczna?

Tak naprawdę proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w życiu płodowym. Dzięki niej możliwe staje się odbieranie bodźców zewnętrznych, przez co wiemy, jak mamy się zachować w danej sytuacji. Ten proces najintensywniej przebiega między trzecim a siódmym rokiem życia. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie zaburzony jest ten proces? Co się wtedy dzieje?

integracja sensoryczna2

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Na samym początku mogą pojawić się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem i zachowaniem dziecka. Osoby z wadą wzroku czy słuchu również mogą borykać się z tym problemem. Jednym z takich objawów jest na przykład opóźnienie mowy dziecka. Dziecko może mieć również problemy z utrzymaniem równowagi, przez co często może się potykać.

Rodzice już w pierwszych stadiach rozwoju dziecka powinni zwracać uwagę na to, czy w prawidłowy sposób odbiera bodźce. Jeśli zauważalne zostają jakiekolwiek zmiany warto udać się do lekarza specjalisty. Integracja ta jest niezwykle ważna w naszym życiu, dlatego warto zadbać o prawidłowy odbiór bodźców przez nasze dzieci.